poniedziałek, 3 października 2016

Natural. Co to jest i jak tego używać?

Dla kogo Parelli?

Parelli Natural Horsemanship (Naturalne Jeździectwo Parelliego) to szkoła założona przez Pata Parelliego w Stanach Zjednoczonych w 1981 roku. Celem Pata i jego żony Lindy, było stworzenie przystępnego programu szkoleniowego dla ludzi; programu, który pomógłby milionom jeźdźców na całym świecie lepiej rozumieć konie oraz szybciej, łatwiej i bezpieczniej osiągnąć z nimi niecodzienne wyniki. Parelli kieruje się naturalnym, pozytywnym i progresywnym nastawieniem do szkolenia koni, stawia, przed wszystkim, na zrozumienie psychologii i naturalnych potrzeb konia, a co za tym idzie zbudowanie układu partnerskiego między koniem i człowiekiem opartego na miłości, zrozumieniu, szacunku i zaufaniu. Mottem Pata i Lindy oraz każdego z ich instruktorów jest uczynienie świata lepszym miejscem dla ludzi i dla koni.
 
Metody szkoleniowe Parelliego nadają się dla jeźdźców i koni w każdym wieku, na każdym stopniu zaawansowania i w każdej dyscyplinie jeździeckiej, od westernu po ujeżdżenie. Program daje uczniom narzędzia i techniki, które są nie tylko przydatne do pracy z ‘trudnymi’ końmi, ale również nieocenione we wszechstronnym, wstępnym treningu każdego konia, od kucyka do rekreacji po ujeżdzeniowca startującego na poziomie Grand Prix. Nie bez powodu z Parellim współpracują i takie sławy jak Walter Zetl, Christoph Hess, Luca Moneta czy Lauren Barwick. Parelli szkoli instruktorów na całym świecie, by rozpowszechniali zdobytą przez niego wiedzę i doświadczenie, a dzięki progresywnej i przejrzystej strukturze programu każdy może uzyskać rezultaty o jakich nawet nie śnił, poczynając od rozwiązania problemu z ładowaniem do przyczepy, prowadzeniem, czy łapaniem na pastwisku do poprawienia wyników osiąganych na zawodach – gdy zdobędziemy ich serce, konie skaczą wyżej i biegają szybciej!



Struktura programu

Program podzielony jest na cztery poziomy, a cała wiedza między cztery kategorie umiejętności (savvy): OnLine (praca z ziemi na linie), Freestyle (jazda bez kontaktu), Liberty (praca z ziemi na wolności) i Finesse (jazda w zebraniu).

Poziom Pierwszy (Level 1)
Savvy: OnLine

Na poziomie pierwszym chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo. Uczymy się, jak powodować koniem z ziemi i być przy tym bezpiecznym. Opanowujemy abecadło końskiego języka, podstawowe techniki i pozycje oraz poznajemy Siedem Zabaw (Seven Games), które są podstawą całego programu. Przejście poziomu pierwszego to dwadzieścia do czterdziestu godzin pracy z koniem.

Poziom drugi (Level 2)
Savvies: OnLine + Freestyle

Na poziomie drugim zyskujemy większą pewność siebie i tu zaczyna się prawdziwa zabawa. Przenosimy Siedem Zabaw na zupełnie nowy poziom i pracujemy na dłuższej linie. Nie trenujemy, lecz bawimy się z koniem. Poznajemy koncepcję końskich osobowości (Horsenalities – Koniobowości) i uczymy, jak odczytywać naszego konia. Na tym etapie dochodzi też drugie savvy – jazda bez kontaktu (Freestyle). Jeżdżąc w ten sposób pomagamy koniowi stać się bardziej odpowiedzialnym, zaangażowanym mentalnie w jazdę i zrównoważonym emocjonalnie, a my udoskonalamy nasz dosiad i równowagę. Czas, który musimy poświęcić na przejście poziomu drugiego jest trzykrotnie dłuższy niż w przypadku poziomu pierwszego.

Poziom trzeci (Level 3)
Savvies: OnLine + Freestyle + Liberty

Na poziomie trzecim osiągmy biegłość. Mamy strategie i  umiejętności pozwalające rozwiązać większość problemów, na jakie natykamy się w pracy z końmi. Na tym etapie udoskonalamy pracę z ziemi i jazdę bez kontaktu i wprowadzamy trzecie savvy – pracę na wolności – teraz ćwiczenia, które wykonywaliśmy na linie robimy z koniem puszczonym luzem w roundpenie albo lonżowniku – jest to ostateczny sprawdzian porozumienia. Nasza relacje z koniem, wyrafinowanie w komunikacji i wiedza zabiorą nas na poziom jeździectwa, o którym większość może jedynie pomarzyć. Ludzie będą zatrzymywać się i pytać „Jak to się robi?!” i „Gdzie kupiłeś takiego konia?”

Poziom 4 (Level 4)
Savvies: OnLine + Freestyle + Liberty + Finesse

Poziom czwarty to fundament pod publiczne występowanie, czy to na pokazach, czy na zawodach. Dochodzi czwarte savvy – Finesse – jazda w zebraniu, a we wszystkich czterech savvy osiągamy spektakularne efekty – wykonujemy skomplikowane figury ujeżdzeniowe, pracujemy na wolności na otwartych przestrzeniach, jeździmy, skaczemy i robimy piruety bez ogłowia i siodła, a nasze pomoce są niewidoczne. Poprzez solidne, rzetelne przygotowanie krok po kroku, osiągamy to wszystko nie kosztem konia i naszej relacji z nim, lecz w pełnej harmonii i zrozumieniu z naszym czworonożnym partnerem.



Jak zacząć?

Parelli Natural Horsemanship najlepiej zacząć po okiem doświadczonego instruktora, który pomoże Ci opanować podstawy pracy z ziemi przy zachowaniu pełnego bezpieczeństwa i dostosuje ćwiczenia do indywidualnych potrzeb Ciebie i twojego konia. Jeżeli nie masz możliwości zaproszenia instruktora na lekcję ani zorganizowania warsztatów w swojej stajni zapisz się do Parelli Connect - interaktywnej platformy gdzie nie tylko można wymieniać się doświadczeniami z innymi studentami PNH, zadawać pytania samemu Patowi i Lindzie oraz ich instruktorom, ale również oglądać filmy szkoleniowe i ściągać materiały edukacyjne obejmującą szeroką gamę ćwiczeń i zagadnień. Początkujący naturalsi znajdą na Parelli Connect między innymi dostęp do całego poziomu pierwszego w postaci tekstów i filmów na których Pat pokazuje krok po kroku jak zacząć naturalną pracę z koniem. Przez pierwsze 14 dni dostęp do Parelli Connect jest darmowy!
http://www.parelli.com/
Informacje pobrałam z oficjalnej strony drugie instruktorki PNH w Polsce http://pl.juliaopawska.com/o-parellim.html

3 komentarze:

  1. Jeśli w tytule jest Natural, to nie powinno być opisanej tylko szkoły parellego, bo to tylko jedno z wielu podejść naturalnych.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. oczywiście, ja prowadzę swoje konie szkołą parellich, dlatego też opisuje ich szkołę. może z biegiem czasu uda mi się opisać reszte :) nie chcę mieszać wszystkiego na raz :) natural jest podobnym określeniem grania w piłkę, nie ważne jaką piłką grasz nadal jest to gra w piłkę :)

      Usuń
  2. Jeśli w tytule jest Natural, to nie powinno być opisanej tylko szkoły parellego, bo to tylko jedno z wielu podejść naturalnych.

    OdpowiedzUsuń